Veckans träningsmatcher
Nu ska lagen i ligan fortsätta förberedelserna för kommande säsong med lite träningsmatcher. Denna vecka spelas ytterligare 13 matcher om det nu inte tillkommer några matcher sett till det preliminära schemat. Vi har bl.a. en intressant SCA-cup* för vårt gröngula Löven att följa. Veckans matcher enligt nedanstående schema.

Onsdag 16 september
BIK Karlskoga vs AIK
Löven vs MODO* kl. 19:00 (visas på Aftonbladet)
Kristianstad vs Troja/Ljungby
Timrå IK vs Mora IK*
Västerviks IK vs Väsby
Fredag 18 september
Almtuna IS vs Väsby
Löven vs Timrå IK* kl. 16:30 (visas på Sportexpressen Play)
Kristianstad vs Hanhals
MODO vs Mora IK*
Mörrum vs Tingsryd AIF
Västerviks IK vs Vita Hästen
Lördag 19 september
Löven vs Mora IK* kl. 14:00 (visas på Sportexpressen Play)
MODO vs Timrå IK*
*SCA Cupen 2020
*
Alltid lite intressant att se hur lagen står sig mot varandra, sedan är det sedan gammalt att träningsmatcher är träningsmatcher och inga poäng delas ut.
Dina tankar kring dessa matcher och då främst våra egna i SCA-cupen? Fältet som vanligt rätt fritt..
* * *
Är du på jakt efter de bästa oddsen på Hockeyallsvenskan? Spana gärna in vår samarbetspartner Coolbet! Klicka på loggan för att ta del av ditt välkomsterbjudande och kolla då även in oddsen för i kväll.

Skapa ditt konto om du nu inte redan gjort det och lägg sedan ett spel utifrån dina egna tankar för att krydda matcherna!
Intressant med allsvenskt motstånd.
Undrar hur Wallson/Lahti ska formulera kedjorna med Steens intåg..?
Ska Mantler få någon chans?
Blir kul att följa…
Färjestad och Aik spela ju i dag. Där Aik vann med 5-3