Topplista bland backar

En nuvarande spelare, en eventuell återvändare och en division 1 back i backarnas totala tio i topp för snitt poäng per match.

Det är eminente statistikgurun Jonk som tagit fram en tio-i-topplista när det gäller snittpoäng för backar i Björklövens historia som gjort fler än 100 matcher. Här hittar en rejält blandat kompott av då och nu.

Min personliga favorit Lasse Karlsson har alltså det högsta snittet med 0.77 poäng och då snackar vi över 377 matcher, med ungefär hälften i dåvarande Elitserien. Riktigt bra siffror.

Ännu aktive Stefan Andersson ligger tvåa med fina 0,65 poäng /match, men skuggas av Roger ”Bullen” Hägglund med 0.64 poäng/match.

Erik Andersson, som aviserar en eventuell återkomst till Björklöven till säsongen 18/19 ligger sexa med en dryg halv poäng i snitt per match.

Assisterade tränare Jesper Jäger, med flest matcher och flest assist på listan, finns med på en nionde plats med 0,48 poäng per match och numera Bodenspelaren Tommy Wargh är tia med 0,42 poäng.

NamnMatcherMålAssistsPoängSnitt
Lars Karlsson337881712590,77
Stefan Andersson248441181620,65
Roger Hägglund337531632160,64
Peter Andersson437781592370,54
Eric Järvholm1602758850,53
Erik Andersson20936711070,51
Anders Öqvist1573149800,51
Jan Lindholm20649531020,50
Jesper Jäger527601932530,48
Tommy Wargh1101234460,42

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: