Statistiken så här långt

Hur har våra hjältar skött sig rent statisktiskt så här långt? Ni som är van att klicka er till swehockey.se vet redan detta, men för er övriga. kanske inte det snyggaste eller kortaste inlägget, men kör i vind. Läs och njut.

Förkortningar: IFB=Björklöven, KIR=Kiruna, PIT=Piteå, CHC=Clemensnäs, TSK=Teg, ASP=Asplöven, BOD=Boden

Poängligans 10 i topp (matcher/Mål/Assists/Poäng)

112Boström, LinusIFBRW731013
219Quist, WilliamIFBLW721012
333Ledin, JensIFBCE7549
426Fredriksson, JoakimKIRCE8369
510Persson-Riis, MikaelIFBLW7538
616Saarenpää, NikoKIRLW8358
737Moyer, RussellIFBLD7178
820Persson, JensIFBCE7088
97Ericson, JesperIFBRD7617
1027Strandberg, NiklasPITLD6527

Målligans10 i topp (Matcher/Mål)

17Ericson, JesperIFBRD76
227Strandberg, NiklasPITLD65
333Ledin, JensIFBCE75
 10Persson-Riis, MikaelIFBLW75
517Esseryd, SimonKIRLW85
615Edlund, FredrikCHCLW64
761Jarl, JohanIFBCE74
 10Lundberg, AntonCHCLW74
 16Michel, TylorIFBRD74
1013Granlund, ZakariasTSKLW84

Effektivitetsligans tio i topp (matcher/Mål/Skott/procent)

133Ledin, JensIFBCE751631,25
217Esseryd, SimonKIRRW851926,32
310Persson-Riis, MikaelIFBRW752123,81
47Ericson, JesperIFBRD762821,43
529Jonsson, DavidKIRRW731421,43
615Edlund, FredrikCHCRW642020,00
724Vikström, JoakimIFBRW631520,00
818Sundkvist, JensPITRW21520,00
924Sandström, FredrikTSKLW842119,05
1061Jarl, JohanIFBCE742218,18

Assistligan (Matcher/Assists)

112Boström, LinusIFBRW710
 19Quist, WilliamIFBLW710
320Persson, JensIFBCE78
434Palmebjörk, JonIFBLW47
58Oikarinen, JarkkoASPRW67
637Moyer, RussellIFBLD77
722Johansson, NicklasIFBRW76
826Fredriksson, JoakimKIRCE86
912Thegel, HenrikASPLW65
108Larsson, HampusCHCRW75

Mål i Powerplay (Matcher/Mål)

17Ericson, JesperIFBRD74
217Esseryd, SimonKIRLW83
327Strandberg, NiklasPITLD62
461Jarl, JohanIFBCE72
 33Ledin, JensIFBCE72
 52Tornberg, AugustBODLD72
726Johansson, JoakimTSKRD82
 8Liljeblad, JoniKIRLD82
98Resin, HenrikBODLD31
108Molin, OscarIFBLD41

+/ Ligan (Matcher, Mål framåt/Mål bakåt/ total plus-minus)

136Eriksson, AlexanderIFBLD718216
237Moyer, RussellIFBLD717116
333Ledin, JensIFBCE710010
412Boström, LinusIFBRW71019
561Jarl, JohanIFBCE7918
 10Persson-Riis, MikaelIFBLW7918
734Palmebjörk, JonIFBLW4808
82Aho, SamuelIFBLD6808
916Michel, TylorIFBRD7826
1026Ekeståhl-Jonsson, ViktorIFBCE7606
 22Johansson, NicklasIFBRW7606
 19Quist, WilliamIFBLW7606

Utvisningsligan (Matcher/Totala minuter/2min/5 min/10 min/20 min/ Snitt)

12Rundblad, PeterTegs SKRD84341115,38
222Esseryd, ViktorKiruna IFLD83971014,88
335Gabrielsson, EmanuelTegs SKGK83840114,75
418Muzito-Bagenda, DavidTegs SKRW43761019,25
517Esseryd, SimonKiruna IFLW83761014,63
616Michel, TylorIF BjörklövenRD73131014,43
790Sundqvist, PetterBodens HFCE72921014,14
89Lundberg, OlofClemensnäs HCLD72711013,86
914Boström, DennisTegs SKRW82711013,38
1013Jakobsson, EmilKiruna IFRW41630104,00

Tekningsligan (Matcher/tekningar/Vunna/förlorade/Procent)

161Jarl, JohanIFBCE7130854565,38
233Ledin, JensIFBCE772452762,50
319Lasu, MikaelKIRCE8155936260,00
426Ekeståhl-Jonsson, ViktorIFBRW745271860,00
541Lundberg, MarcusIFBRW766382857,58

Målvaktsligan (Ombytta matcher/Spelade/Speltid/Skott/Insläppta/Procent/nollor)

140Wälitalo, DanielIFB76360:0012350,8311895,933
21Styrman, LinusBOD77418:47255172,4423893,331
330Törnqvist, GustenASP66368:48146111,7913592,470
430Gustafsson, SammyKIR88488:15213172,0919692,022
535Gabrielsson, EmanuelTSK87373:49197162,5718191,88

Powerplay (Matcher/Mål/Tillfällen/??/Snitt/insläppta i PP)

1Kiruna IF8143853:5336,841
2IF Björklöven7134262:1830,950
3Bodens HF762845:4821,431
4Kalix Ungdoms HC752745:4118,521
5Tegs SK863452:1417,651
6Clemensnäs HC752950:3817,241
7Piteå HC663553:1817,141
8Asplöven HC632540:3512,000

Boxplay (Matcher/Insläppta/Tillfällen/Snitt/Gjorda mål i boxplay)

1IF Björklöven732848:1389,290
2Kiruna IF854670:0189,130
3Asplöven HC632240:1186,360
4Bodens HF763154:4380,653
5Kalix Ungdoms HC773553:2680,002
6Tegs SK8102946:2365,520
7Clemensnäs HC7123441:5764,710
8Piteå HC6102638:2361,540

Publikligan (Hemmamatcher/Publik/Snitt/Bortamatcher/Publik/Snitt/Totaltx2/Snitt)

1IF Björklöven4111202780 31263421 7123831769
2Kiruna IF63565594 2615307 84180522
3Piteå HC2942471 445401135 65482913
4Bodens HF31320440 4752188 72072296
5Kalix Ungdoms HC41306326 32664888 73970567
6Tegs SK3615205 54991998 85606700
7Asplöven HC3614204 31567522 62181363
8Clemensnäs HC3315105 43287821 73602514

Fair Play (Matcher/Utvisningar/Snitt)

1Asplöven HC6260008,67
2Bodens HF73210112,71
3Kalix Ungdoms HC73602013,14
4Clemensnäs HC73011113,57
5Piteå HC63701014,00
6IF Björklöven73710114,14
7Kiruna IF85922223,50
8Tegs SK84032424,38

(Källa:swehockey.se)

 Umeå- En del av Björklöven

0 thoughts on “Statistiken så här långt

  • 14 oktober, 2011 kl. 17:40
    Permalänk

    Som vän av ordning så fick jag inte ihop debet och kredit. Så jag ringde Svenska ishockeyförbundets informatör, Anders Feltenmark, som pedagogiskt förklarade: Då nu Lule Rebels strukits har LAGENs poäng och mål justerats. Däremot får de enskilda SPELARNA behålla sin statistik inkl match mot struket lag. (om nu ngn annan undrat samma sak….?)

    Svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: