Publikstatistik

Vi fick en kommentar från matte om vi har tillgång till publikligan så här långt, d v s totalt och snitt? Och precis som den troligtvis inbitne Stefan Svarade så finns allt sånt här på swehockeys hemsida, MEN för de som inte är lika inbitna kalenderbitare som Stefan och vi så tar vi givetvis tillfället i akt och hjälper Matte med detta.

20161104_211623

Här har vi statistiken för hemmamatcherna.

LagMatcherÅskådareSnitt
MODO12481524013
IF Björklöven13478373680
AIK13452163478
Timrå IK13409043146
Mora IK13368942838
VIK Västerås HK13364152801
HC Vita Hästen14388442775
Södertälje SK13350652697
BIK Karlskoga13328692528
IK Oskarshamn13282282171
Västervik13231221779
Tingsryd AIF13230491773
Almtuna IS12179141493
IK Pantern137956612

Tittar vi då bakåt några säsonger så ser snittet ut enligt följande:

15/16: 3 472
14/15: 3 552
13/14: 3 641

Här följer statistiken för bortamatcherna.

LagMatcherÅskådareSnitt
MODO13415303195
AIK13377742906
Västervik13352392711
Södertälje SK13348272679
IF Björklöven13344982654
IK Pantern13335932584
Timrå IK13330072539
Mora IK13317522442
VIK Västerås HK13313692413
BIK Karlskoga13309152378
Tingsryd AIF13305622351
HC Vita Hästen12277372311
Almtuna IS13299542304
IK Oskarshamn13297082285

Tittar vi då bakåt några säsonger så ser snittet ut enligt följande:

15/16: 2 537
14/15: 2 777
13/14: 3 287 (Denna säsong hade vi lag som Malmö och Djurgården i HA som boostade upp alla lags bortasnitt)

 

Till slut kör vi då den totala, dvs åskådare för både hemma-och bortamatcher.

LagMatcherÅskådareSnitt
MODO25896823587
AIK26829903192
IF Björklöven26823353167
Timrå IK26739112843
Södertälje SK26698922688
Mora IK26686462640
VIK Västerås HK26677842607
HC Vita Hästen26665812561
BIK Karlskoga26637842453
Västervik26583612245
IK Oskarshamn26579362228
Tingsryd AIF26536112062
Almtuna IS25478681915
IK Pantern26415491598

Tittar vi då bakåt några säsonger så ser snittet ut enligt följande:

15/16: 3 005
14/15: 3 164
13/14: 3 464

2 thoughts on “Publikstatistik

  • 13 december, 2016 kl. 09:38
    Permalänk

    Vill man sedan bjuda på lite mer än det som går att läsa direkt på Swehockey kan man kolla på vilket lag som drar mest folk som bortalag runtom i landet. Att det är tre lag som drar mer än andra är ganska klart, då Björklöven tillsammans med AIK och MoDo får räknas som största publiklagen i serien.

    På i stort sett alla håll är tendensen att MoDo är det lag som drar mest, följt av AIK och med Björklöven som trea, detta gäller i Karlskoga, Norrköping, Oskarshamn, Malmö, Timrå & Västerås.

    Även ”inbördes” är tendensen sådan för de två lag som kan jämföras, där Modo drar mer än AIK och Björklöven i Umeå resp. Stockholm, medan Björklöven, så klart, drar mer än AIK i Ö-vik.

    I Mora, Södertälje, Tingsryd och Västervik, har AIK dragit mest folk följt av MoDo och sedan Björklöven.

    Undantaget:
    I Uppsala har Björklöven dragit marginellt mer folk än AIK, medan MoDo inte spelat där ännu, men det ser jag som ett undantag som kommer att ändras under säsongen.

    Slutsatsen är den att MoDo är det lag som drar mest publik som bortalag, tätt följt av AIK, medan Björklöven får se sig besegrade av dessa, på alla håll som inte heter Ö-vik.

    Svar
  • 13 december, 2016 kl. 12:12
    Permalänk

    Tack för lysande service och tack Stefan för tipset!

    Svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: