Poängproduktion nu vs. historia

Vi kan ju alla enas om att effektiviteten och målproduktionen inte varit vad det bör vara om laget ska tillhöra toppen. Sen består inte tabelläget enbart pga av detta, men i detta inlägg fokuserar jag på det.

Jag valde att plocka fram spelarnas ”bästa” poängmässiga säsong på denna nivå (främst då junior, div 1 och lägre bortplockat), räknade ut en snittpoäng per match och jämföra med årets snitt. Då ser det ut så här:

NrNamnMatcherMålAssistTotalpoängSnittBästa snitt i karriären
28Sandström, Lucas1875120,670,69
57Andersson, Stefan1828100,560,76
10Thörnberg, Jesper143690,640,49
6Karlsson, Kim185490,500,63
74Öhman, Stefan164480,500,93
19Quist, William134370,540,47
90Hutchings, Alex175270,391,04
15Edblom, Pär180770,381,00
34Palmebjörk, Jon163360,380,86
16Ekeståhl-Jonsson, Lukas180660,330,00
21Hetta, Fredrik174150,290,00
54Maegaard-Scheel, Felix174150,290,48
86Wargh, Tommy131340,310,46
7Trotter, Brock30331,001,03
22Johansson, Nicklas130330,230,66
24Banwell, Mike160330,190,32
32Edström, Rasmus170110,060,23
4Emmerdahl, Jonas100000,000,41
11Grundström, Gustav150000,000,00
62Lavander, Mats150000,000,84
26Ekeståhl-Jonsson, Viktor180000,000,24
8Ekelund, Kalle180000,000,20

Självklart kan man inte förvänta sig att alla spelare ska sätta personligt poängrekord under samma säsong. Jesper Thörnberg och William Quist levererar ju bättre än någonsin, detta trots att exempelvis Wille gått poänglös under de tre senaste matcherna. Lucas Sandström och Brock Trotter ligger ju i paritet med vad han gjort tidigare, Stefan Andersson en uns sämre. Sedan ska man så klart ställa högre krav på så väl Stefan Öhman, Alex Hutchings, Jon Palmebjörk, Pär Edblom och kanske även Felix Maegaard-Scheel.

Johan Löf / AXELLÖF

Jesper Thörnberg levererar som aldrig förr och svarade ju bl.a. för 3-0 målet senast. Foto:AXELLÖF

Sen har andra spelare haft andra roller då de producerade som bäst (läs främst Nicklas Johansson och Mats Lavander), men några poäng borde de kunna peta dit, precis som Victor Ekeståhl-Jonsson och Gustav Grundström. Fredrik Hetta och Lucas Ekeståhl Jonsson är ju nya på den här nivån och får anses ska ha producerat helt ok. Återstår en hop med backar som alla sett bättre dagar rent poängmässigt och kanske borde ta efter Mike Banwells agerande vid 3-0 målet mot Oskarshamn? Leverera puck mot mål betydligt snabbare än vi sett hittills och även ett snabbare förstapass som ger snabbare anfall och även där kunna ge främst en dubbelassist.

Vad tycker ni som läsare? Skriv en kommentar…

One thought on “Poängproduktion nu vs. historia

  • 4 november, 2015 kl. 14:27
    Permalänk

    Det mesta du skriver är ju korrekt men när det gäller #19 hade jag förväntat mig näst intill stordåd i år. Trodde faktiskt han skulle få ordning på sin sprattelkropp o puckkontroll men det är samma visa nu.
    Och med tanke på hans 4 poäng i en o samma match så är 3 poäng på 12 matcher inte bra.
    Palmes direktskott i år påminner ju om damhockey så jag måste ju undra, var det hjärnskakning el bröt han handlederna?

    Svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: