Omröstning inför MODO
Som ni ser här till höger (om ni läser på datorn eller längre ner om ni läser via mobil) har vi startat en ny omröstning som säkerligen kan komma bli ett någorlunda återkommande inslag ett tag framöver.

Omröstningen för den här veckan får helt enkelt bli:
Hur slutar ”derbyt” mot MODO?
De olika möjliga alternativen ser ni i själva omröstningen. Men några av alternativen kommer iaf att vara,
- 1:a, MODO vinner lätt.
- Ovisst, säkert oavgjort vid full tid.
- Ja, du.. har absolut ingen aning!
Den här veckan koncentrerar vi oss då lite extra på just tankar kring Lövens nästa ”derby” mot MODO på lördag.
Dina egna tankar eller kommentarer kring aktuell omröstning..? Fältet som vanligt rätt fritt.
* * *
Är du på jakt efter de bästa oddsen på hockey, fotboll eller kanske någon annan sport? Spana då in vår samarbetspartner Coolbet! Klicka på loggan loggan nedan för ditt välkomsterbjudande och kolla då även in övriga odds för i kväll, eller kanske kommande helg.
Spana som sagt gärna in vår samarbetspartner Coolbet!
Adam Tambellini 8 poäng på 4 matcher, Tyler Vesel 4 poäng på 6 matcher… Skrattar bäst som skrattar sist.
Det är en rätt lång bit av serien kvar så jag tycker att ingen av lägren behöver ta sig för att skratta ännu. /MoDoit.
Er supervärvning Anton Öhman…har han gjort nån poäng än (??), spelar han överhuvudtaget!! Minns ju skadeglädjen från MoDo-håll när dom ”blåste” oss på den värvningen!!
Får se om du är lika kaxig efter Lördag!
Vesel spelade sin första match på stor rink efter att tränat 2ggr på stor rink innan matchen mot SSK. Lite skillnad då Tambellini har hunnit bli varm i kläderna innan ni mötte samma svaga SSK. Inget snack att AT är en bra spelare som är hit värvad för att avgöra matcher..
Kan dock inte vara lätt att Modoit.. Ni snittar mäktiga 2500+ på era matcher med en klack som hellre bränner bengaler å slåss än sjunga fram sitt lag. Lägg till att du hänger på en Lövenblogg å skriver.
Vilken jävla sopstad övik är.
Snitt på 2500 på matcherna hahaha
Äventyrar ni ekonomin nu är frågan?
Det är lövens tur nu!! ??
Löven förtjänar i a f en shl plats med det överlägsna intresset.
Ses i övik på lördag!!
Adam Tambellini 8 poäng på 4 matcher, Tyler Vesel 4 poäng på 6 matcher…
4 av dessa kom igår mot ett blekt SSK.. Just saying.
Och Vesel lyckades bara med 1 poäng mot samma bleka SSK…? Just saying.
Och vem är Tambellini?
Inte tänkt på att Tyler jobbar över hela banan??
2 vägscenter.
Adam är helt ok men Tyler är vassare.
Hade valt Tyler alla ggr före Adam.
Krossa Modo på lördag!!
Varför jag skrev min kommentar var därför att denna blogg gjorde en nästintill löjlig jämförelse mellan Tambellini och Vesel efter bara två matcher, ni läste rätt två matcher (!) Han drog slutsatser som att Vesel var helt klart den bättre värvningen, och att Tambellini såg ut som en korpen spelare. Min kommentar var menad som en liten pik.
Tambellini är den bättre värvningen sett till pappret. Det kan man inte prata bort, kolla bara på deras CV. Betyder dock inte att Vesel är en dålig värvning, det är en bra värvning och han verkar ha gjort bra ifrån sig.
Väl mött på Lördag.
På vilket sätt var denna jämförelse löjlig Erik L? Mig veterligen drog jag inga större slutsatser mer än att inlägget byggde på ren statistik från deras respektive debut, därtill fanns en kommentar/ett citat från en läsare som såg Tambellinis första match och direkt inte var imponerad. Men jämförelsen var där och då, vem av de båda som kommer sluta högst i poängligan eller i det långa loppet möjligen kommer betyda mest för sitt lag kommer vi svar på längre fram.
Men vi gillar så klart att ni i Övik hittat till vår gröngula sajt ni med, blir spännande på lördag!