Inför TSK – Löven!
I kväll väntar derby eller mycket light El Classicó för den som hellre pratar spansk fotboll. Oavsett ska det bli mycket intressant att få se grabbarna på hemmarinken inför sin publik och på en normalstor is när det är tillåtet med tacklingar, bara en sån sak. Vi får väl hoppas och tro att det kommer mer folk till hallen än det var i Finland i lördags. – Kommer det färre kanske jag avslutar min karriär, säger Tylor skämtsamt på sin blogg och tillägger: – Men det tror jag inte är möjligt i en stad som Umeå.
Laget enligt hemsidan:
Goalie:
D Wälitalo (E Lindbom)
Defence:
A Kling – S Aho, J Ericson – F Eriksson, O Molin – A Eriksson (A Nilsson)
Offence:
M Persson-Riis – J Jarl – T Michel, W Quist – M Lundberg – N Johansson, D Palmebjörk – V Ekeståhl-Jonsson – Z Possler och L Boström – J Ledin – J Vikström.
+ + +
En intervju med Marcus Lundberg som inför säsongen bytt vinrött mot grön/gult..
+ + +
The Sandwich förväntar sig full fart och ett djävla engagemang, seger med 6-2?
Lövenbloggaren tror på en jämn batalj med gröngul victoria med…låt oss säga 4-2?
+++
Västerbottensnytt sänder för övrigt matchen ikväll. Läs mer här.
+++
Bloggen är givetvis riktigt glad över att Jimmy Stålnacke fick förnyat förtroende hos NSD. Om namninsamlingen var tungan på vågan lär vi väl aldrig få veta, men det känns skönt att ha bidragit genom att starta den. Återigen: Många bäckar små!
Bäst att jag slänger iväg ett tips jag med. Seger med 5-1 tror jag på.
Riktigt, riktigt bra att Jimmy Stålnacke fortsätter att blogga.
Svar till Micke (2011-08-24 15:31)
Ingen av oss blev ju riktigt nära vad gäller resultatet heller, kan vi också skylla på försäsong tro?
Närmast var nu Lövenbloggaren med sitt 4-2!
Kanske kan man skylla på försäsong men jag tror tyvärr att jag inte kommer att bli bättre på tippa när säsongen drar igång på riktigt..