Försnack KHK vs Löven + TÄVLING
I kväll väntar så Karlskrona på bortaplan, KHK gör precis som oss säsongsdebut och ska äntligen börja spela om riktiga poäng igen.
I försäsongstabellen slutade hemmalaget på plats 2 medans gästande Löven slutade 5:a.
Under fjolårssäsongen möttes vi två gånger NKT-arena. Det första mötet gick till förlängning där hemmalaget kunde vinna via en 2-1 seger. Björklövens ende målskytt då var Emil Lundberg. Även i det andra mötet drog hemmalaget det längsta strået via en klar 4-1 seger. Jacob Andersson ende gröngul målskytt då. Lyckas vi göra fler än ett mål denna gång?
För den som inte har koll så kom Lövens senaste seger i en premiär i HockeyAllsvenskan säsongen 2008/09 då vi slog BIK Karlskoga i Nobelhallen med 2-1. Inte i går direkt!
På ämnet Green Connection hittar vi i KHK ingenting..
Lite stats?
Interna poängligan, KHK vs Björklöven
..där gästerna kontrar med
Special teams
Första matchen för båda, så det blir intressant att se ikväll ifall något av lagen kommit lite längre i den processen.
*

Från Björklöven hittade vi går DENNA intervju med coach Fagervall på hemsidan i går och Jocke menade bl.a. att det är kul att festen äntligen ska börja och spela riktiga matcher. KHK så han som en inspirerande uppgift och en spännande första motståndare. Gällande försäsongen menade Fagervall att det så långt var helt okej, även om han vill se än mer och än bättre.
Sedan då DENNA med toppbacken Alexander Deilert som bl.a menade att det är kul att säsongen drar i gång. Från försäsongen drog Deilert inga större personliga reflektioner, men han känner sig trygg med både spelet och med gruppen. Han tyckte som kreativ back dessutom att det tänkta spelet passar honom bra, dvs. att laget ska vara kreativ såväl i egen zon som stark på pucken över hela banan. Alexander trivs även i backpar med Cooper då de båda kompletterar varandra bra.
*
Från Björklöven lär laguppställningen i vanlig ordning komma ut vid lunchtid och vi ber att få återkomma om den. Enligt Fagervall är dock truppen vid bra vigör och den enda spelaren som inte är tillgänglig är backresen Alexander Hellström.
Våra nycklar inför i kväll är:
- Lugnt och tryggt målvaktsspel kombinerat med spetsigt special teams,
- Fortsätta följa vår game plan och vara konsekventa,
- Hemskt gärna första målet, kvittar vem som gör det!
Matchens frågetecken?
- Bryter vi premiär förbannelsen?
Matchen sänds via webben på C More.se som du kommer till genom att klicka på nedanstående bild.

Sedan då sajtens tävling i denna match:
”Vem blir Björklövens första målskytt (och när?) i kvällens bortamatch mot Karlskrona?” Ert svar ska lämnas som en kommentar på bloggen allra senast 18:59, eller skickas via mail till bloggen senast samma tid och utöver målskytt ska du alltså även ange vid vilken tidpunkt i matchen (min:sek) som målet görs.
Priset är två sittplatsbiljetter till den första hemmamatchen mot ligafavoriten MODO. Biljetterna är som vanligt skänkta av Björklöven.
Lämna även en giltig e-postadress så att vi enkelt kan komma i kontakt med vinnaren efteråt.
OBS!
Här ber vi er att respektera att tävla endast ifall ni faktiskt vill och kan vinna priset i form av biljetter till kommande hemmamatch, det blir nämligen lite onödigt roddande för sajten ifall vinnaren inte kan eller vill ha priset.
* * *
Är du på jakt efter de bästa oddsen i fotboll, hockey eller kanske helt andra sporter? Spana då in vår samarbetspartner Coolbet! Klicka på loggan nedan för ditt välkomsterbjudande och kolla då även in aktuella odds. Många är helt klart rätt spelvärda.

Spana som sagt gärna in vår samarbetspartner Coolbet!
Justin Crandall Gör första målet i löven 14:25 in i första perioden!
Hutch gör 1:a målet, 13.07 in i 1:a perioden i PP.
Fredric Andersson 14.07 i första.
Fredric Andersson 16.34
Hardy Häman-Aktell 7:49 in i första perioden.
Hej ?
Lövens första målskytt blir Alex Hutchings 5:43 in i första perioden ??
Hej, kul att de drar igång igen!
Lyrenäs 14.39 i första
Alex Hutching 4.24 P1
Oskar Ståhl-Lyrenäs 03:29
Emil Lundberg 12.22 i första perioden
Cooper 9.34 första perioden
Fredrik Andersson 09:12 i första
Fredric Andersson 1:39
Alexander Deilert 8:49
Så djäkla kul att det äntligen sätter igång. Grymt viktig match ikväll, hoppas spelet sitter och att vi får skrämma bort premiärspöket som visat sig alltför många säsonger.
Jag tror egentligen att att dom tre första matcherna är väldigt betydelsefulla för utgången av säsongen då det är tre bra motståndare (eller i alla fall Modo och Västerås) och resultaten kan sätta tonen för resten av säsongen.
Nu kööööör vi !
David lindqvist 13.35 i period 1
Justin Crandall 5:47
8:58
# 13 Cpt Fredrik Andersson
Jag skräller till med William Ericsson i första perioden, 7 min 23 sekunder. Forza löven! ???????
Justin crandall 13.47
Crandall 09:53 första perioden
Linkan. 13.37 i andra perioden.
Vid eventuell vinst kan jag tänka mig att skänka bort biljetterna till bättre behövande. (Kan givetvis ombesörja detta själv om ni vill.) Jag återfinns på H på den matchen!
William Eriksson 7:59 i första perioden. Vi vinner 3-2 på straffar
Grattis Roger, där satt den. Vi hör av oss!
Glömde tippa när jag skrev mitt tidigare inlägg.
Första målskytt #90 Hutchings, tid 5:12.
William Eriksson 11.32
???
Lövens förstå målskytt blir David Lindkvist efter 12.28 i första perioden ?
Forza Löven!
OSL 22.44
Alexander Hutchings, 08:20 in i första perioden!
Messy…. Hm nä Kapten Andersson 12:15 per 1
Selin 10.12
Andreassson 14.54
Deilert 11:47
Crandall 21:28
David Lindquist i 44:e minuten.
Justin Crandall
8:56
Linkan efter 17.12
Hutchings efter 10:40 min
Kapten Andersson efter 13:22 min
Danske Larsen, tiden 26:26