Björklöven bra med även lagmässigt

Ser vi rent statistiskt på hur lagen skött sig under de fem första omgångarna så ser det rätt trevligt ut för Björklöven.

Björklöven är det effektivaste laget så här lång som gör mål på 15,08 % av sina skott.
1. Björklöven 15,08 %
2. Modo 14,04 %
3. Almtuna 10,74 %

14 Södertälje 4,92 %

**

Björklöven har delat bäst powerplay med mål på vart fjärde försök.
1. BIK Karlskoga 25 %
2. Björklöven 25 %
3. Timrå 22,20 %

14 Västervik 5,88 %

**

Björklöven har näst sämst boxplay med 78,57 %.
1. Modo 93,33 %
2. Almtuna 90,48 %
3. Leksand 87,50 %

14. BIK Karlskoga 72,22 %

**

Björklöven drar i snitt på sig 10,6 utvisningsminuter/ match (9:a).
1. Modo 6,8 min/match
2. Pantern 6,8 min/match
3. Timrå 7,2 minuter/match

14. Almtuna 14,2 minuter/match

**

Fyra lag har gjort mål i boxplay och Björklöven är ett av dessa. Övriga tre är Oskarshamn, Tingsryd och Västervik.
De lag som släppt in dessa fyra mål i sitt powerplay är Pantern (2 mål) och Timrå respektive Troja/Ljungby.

**

Förvisso väldigt tidigt och stor påverkan ligger i motståndet, men Björklöven ligger trea i publikligan med ett snitt  på 4 543, där möten med Leksand och Modo givetvis hjälp till. Modo i sin tur har ju haft Leksand på besök .
1. Modo 4 834 (2 hemmamatcher)
2. Leksand 4 625 (3 hemmamatcher)
3. Björklöven 4 543 (3 hemmamatcher)

14. Pantern 622 (2 hemmamatcher)

**

Björklöven ligger tvåa i den totala tekningsligan med 53,82 % vunna tekningar.
1. AIK 58,59 %
2. Björklöven 53,82 %
3. Vita Hästen 52,98 %

14. Pantern 41,80 %

**

Björklöven har hittills vunnit alla matcher man haft ledning i efter såväl den första som den andra perioden.
Björklöven har hittills vunnit hälften av de matcher de legat under efter såväl den första som andra perioden.
Björklöven har vunnit alla matcher man gjort första målet i. (1/1)
Björklöven har vunnit 75 % av matcherna där motståndaren gjort första målet (3/4)

**

 LagMatcher5 mot 55 mot 45 mot 34 mot 44 mot 33 mot 33 mot 4 3 mot 54 mot 5
1Björklöven515-83-00-00-10-00-00-00-01-3
2Modo512-62-01-01-00-00-00-00-00-1
3Oskarshamn59-54-00-01-10-00-00-00-01-4
4Timrå510-44-10-00-00-00-00-00-00-0
5AIK511-73-00-00-00-00-00-00-00-2
6Almtuna58-94-00-01-10-00-00-00-00-2
7Leksand58-103-00-01-20-00-00-00-00-2
8Pantern58-103-20-00-00-00-00-00-00-2
9Vita Hästen55-104-00-02-00-00-00-00-00-4
10Västervik59-110-00-00-01-00-00-00-01-4
11BIK Karlskoga55-74-11-00-10-00-00-00-11-4
12Troja/Ljungby55-63-10-00-00-00-00-10-10-2
13Tingsryd53-82-00-01-00-00-00-00-01-5
14Södertälje53-102-00-00-20-00-00-00-00-4

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: